Google NotebookLM Küresel Çapta Kullanıma Sunuldu

Google şimdiye kadar sadece ABD’de kullanıma sunduğu NotebookLM aracının dünya çapında sunulduğunu duyurdu. Bilmeyenler için NotebookLM’nin Google’ın en son LLM (geniş dil modeli) Gemini 1.5 Pro ile desteklenen bir araç olduğunu belirtelim. Kaynak belgeleri NotebookLM’ye ilettiğinizde, araç daha sonra bu belgelerle çalışmanıza yardımcı olabilir ve yalnızca yapay zeka sorularını sorarken ciddi anlamda zaman tasarrufu sağlayabiliyor.

Yeni bir not defteri açtığınızda Drive’dan içerik, PDF, metin dosyası, kopyalanan metin veya web sitesinden yükleyebilirsiniz. Bu kaynaklardan biriyle de sınırlı değilsiniz, böylece yapay zekanın çok sayıda veriyi incelemesini sağlayabilirsiniz.

Bugünkü küresel genişleme ile Google, NotebookLM’yi Google Slaytları ve web URL’lerini destekleyecek şekilde yükseltti. Satır içi alıntılar sizi doğruluk kontrolü için doğrudan kaynaklarınızdaki destekleyici geçişlere götürüyor ve Notebook Kılavuzu artık içeriği SSS’lere, Brifing Dokümanlarına veya Çalışma Kılavuzlarına dönüştürerek kaynaklarınız hakkında üst düzey bir anlayış sağlayabilir.

Gemini 1.5 Pro çok modlu bir LLM olduğundan, görüntüleri, grafikleri ve diyagramları NotebookLM’ye verebilir ve bunlar hakkında sorular sorabilirsiniz. Uygun olduğunda araç, destekleyici kanıt olarak görsellere yapılan alıntıları da dahil edebiliyor.

NotebookLM’yi kullanmaya başlamak için web sitesine gidip içerik yüklemenizin isteneceği yeni bir not alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir