Manisa’nın Alaşehir ilçesine asırlık arife geleneği yaşatılıyor

İHA

Manisa’nın Alaşehir ilçesine bağlı Tepeköy Mahallesi’nde asırlardır her bayram arifesinde sabah namazı öncesi mezarlıkta çocuklarla birlikte toplanan vatandaşlar önce hayır yapıyor, ardından mezarlıkları ziyaret ederek dua ediyor.

Burada çocukları sevindirmek adına bir gelenek yaşatılıyor.

Bu bayram arifesinde de geleneği bozmayan yüzlerce vatandaş Tepeköy Mezarlığı’nda bir araya geldi.

Aslında gelenek asırlardır sürüyor

Manisa’nın Alaşehir ilçesine bağlı Tepeköy Mahallesinde asırlardır süren arife geleneği her geçen yıl daha fazla katılımla gerçekleştirilmeye devam ediyor.

1969 yılındaki depremden sonra geriş anlamda kullanmaya başlandı

Özellikle 1969 yılındaki depremde evlerin yıkılarak şimdiki yerine taşınmasının ardından daha geniş kapsamlı olarak kutlanmaya başlayan gelenek yaşatılmaya devam ediyor.

Arifede çocuklar sevindiriliyor, dualar ediliyor

Kurban Bayramı arifesinde de sabah namazı öncesi mezarlıkta çocuklarla birlikte toplanan yüzlerce vatandaş ellerinde kova ve poşetlerle bekleyen çocuklara hayır yaptıktan sonra dualar edildi.

Kur’an-ı Kerim okunuyor

Mezarlık girişinde ateş yakılan etkinlikte Kur’an-ı Kerim okunurken gün doğması ile birlikte vatandaşlar mezarlıkları ziyaret ederek ebediyete intikal eden yakınları için dua etti.

Çocuklar akşam heyecandan uyuyamıyor

Etkinliğe katılan çocuklar, her yıl etkinliğin heyecanını yaşadıklarını, akşam heyecandan uyuyamadıklarını, sabah erkenden kalkarak mezarlığa geldiklerini ve çok mutlu olduklarını dile getirdi.

“Çocuklar helva, şeker toplamanın heyecanıyla erkenden kalkıyor”

Mahalle sakinlerinden Mahmut Taşpınar, şu ifadeleri kullandı:

Her arife gününde sabah ezanından önce kabirde toplanıp, ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Çocuklar helva, şeker gibi ikram toplayacağı heyecanıyla erkenden kalkıyorlar. Kur’an-ı kerim okuduk, Yasin-i şerif okuduk. Toplu dua ettik.

Çocuklar ellerinde kovalarla bekliyor

Mahalle Muhtarı Süleyman Tunga ise şu bilgileri verdi:

Köyümüz 1969 depreminde yıkıldı. Yeni köye taşındıktan sonra çocuklarımızla beraber her arife günü mezar ziyaretine geliyoruz. Daha önceden de atalarımız tarafından kutlanan, ancak o tarihten sonra daha geniş kapsamlı olarak kutlanan, bu adetimizi devam ettiriyoruz ve ettirmeye devam edeceğiz.

Etkinlikte çocuklar sabah erkenden kalkıp mezara geliyorlar, sıraya giriyorlar. Vatandaşlarımız yapacakları ikramları çocukların poşet, kova, kutu gibi ellerinde buluna kaplara koyuyorlar. Bu geleneği atalarımızdan aldık, devam ettireceğiz.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir